BB-SD-50B-24
Part No
BB-SD-50B-24
Description
DC/DC CONVERTER 24V 50W
Product Category :
DC DC Converters
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
2.1A
Efficiency :
80%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Power (Watts) :
50W
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
19V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
24V