BB-SD-50C-24
Part No
BB-SD-50C-24
Manufacturer
Advantech
Description
DC/DC CONVERTER 24V 50W
Manufacturer :
Advantech
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
2.1A
Efficiency :
83%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Power (Watts) :
50W
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
72V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
24V