VIT028H3U600C001
Part No
VIT028H3U600C001
Manufacturer
Vicor
Description
DCDC CNVRT 12V 3.3V 5V -12V 600W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Current - Output (Max) :
40A, 20A, 30A, 1A
Efficiency :
87.5%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
6
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Power (Watts) :
600W
Product Status :
Obsolete
Standard Number :
Type :
Enclosed, Conformal Coated
Voltage - Input (Max) :
50V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
500 V
Voltage - Output 1 :
12V
Voltage - Output 2 :
3.3V
Voltage - Output 3 :
5V