T9AS5D24-24
Part No
T9AS5D24-24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V
Coil Current :
41.7 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Contact Rating (Current) :
20 A
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Switching Voltage :
277VAC - Max