T9AS5D24-12
Part No
T9AS5D24-12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V
Coil Current :
83.3 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Contact Rating (Current) :
20 A
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Switching Voltage :
277VAC - Max