NPA-500B-10WG
Part No
NPA-500B-10WG
Manufacturer
Amphenol NovaSensor
Description
SENSOR PRESS GAUGE 10" H2O 14SMD
Stock
191
Manufacturer :
Amphenol NovaSensor
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
±1.5%
Applications :
Board Mount
Features :
Amplified Output, Temperature Compensated
Maximum Pressure :
35PSI (241.32kPa)
Operating Pressure :
0.36PSI (2.49kPa)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output :
0.5 V ~ 4.5 V
Output Type :
Analog Voltage
Package / Case :
14-SOIC Module, Top Port
Port Style :
Barbed
Pressure Type :
Vented Gauge
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Termination Style :
Gull Wing
Voltage - Supply :
4.75V ~ 5.25V