SDV1005E090C300NPTF
Part No
SDV1005E090C300NPTF
Manufacturer
Shenzhen Sunlord Electronics
Description
VARISTOR 16V 5A 0402
Manufacturer :
Shenzhen Sunlord Electronics
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
30 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
5 A
Energy :
0.005J
Features :
Maximum AC Volts :
6.4 V
Maximum DC Volts :
9 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
16 V
Varistor Voltage (Min) :
11 V
Varistor Voltage (Typ) :
13.5 V