MVR07D390K-S
Part No
MVR07D390K-S
Manufacturer
Meritek
Description
VARISTOR 39V 500A DISC 7MM HIGH
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
1300 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
500 A
Energy :
4J
Features :
High Surge
Maximum AC Volts :
25 V
Maximum DC Volts :
31 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Disc 7mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
43 V
Varistor Voltage (Min) :
35 V
Varistor Voltage (Typ) :
39 V