MVR05D181K-S
Part No
MVR05D181K-S
Manufacturer
Meritek
Description
VARISTOR 180V 800A DISC 5MM HIGH
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
140 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
800 A
Energy :
7.5J
Features :
High Surge
Maximum AC Volts :
115 V
Maximum DC Volts :
150 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Disc 5mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
198 V
Varistor Voltage (Min) :
162 V
Varistor Voltage (Typ) :
180 V