MVR05D361K-S
Part No
MVR05D361K-S
Description
VARISTOR 360V 800A DISC 5MM HIGH
Capacitance @ Frequency :
70 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
800 A
Energy :
16J
Maximum AC Volts :
230 V
Maximum DC Volts :
300 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Disc 5mm
Varistor Voltage (Max) :
396 V
Varistor Voltage (Min) :
324 V
Varistor Voltage (Typ) :
360 V