DZ3X056D0L
Part No
DZ3X056D0L
Manufacturer
Panasonic
Description
DIODE ZENER ARRAY 5.6V MINI3
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Configuration :
1 Pair Common Anode
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 2.5 V
Impedance (Max) (Zzt) :
40 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Max :
200 mW
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package :
Mini3-G3-B-B
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1 V @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6 V