ZXMS6004N8-13
Part No
ZXMS6004N8-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC PWR DRIVER N-CHANNEL 1:1 8SO
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Current - Output (Max) :
1.3A
Fault Protection :
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Features :
Auto Restart
Input Type :
Non-Inverting
Interface :
On/Off
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration :
Low Side
Output Type :
N-Channel
Product Status :
Active
Ratio - Input:Output :
1:1
Rds On (Typ) :
350mOhm
Supplier Device Package :
8-SO
Switch Type :
General Purpose
Voltage - Load :
60V (Max)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3.3V, 5V