ZXMS6003GTA
Part No
ZXMS6003GTA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 SOT223
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Current - Output (Max) :
1.4A
Fault Protection :
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Features :
Auto Restart
Input Type :
Non-Inverting
Interface :
On/Off
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration :
Low Side
Output Type :
N-Channel
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Product Status :
Last Time Buy
Ratio - Input:Output :
1:1
Rds On (Typ) :
385mOhm
Supplier Device Package :
SOT-223-3
Switch Type :
General Purpose
Voltage - Load :
60V (Max)