P16-100-256-12-S
Part No
P16-100-256-12-S
Manufacturer
Actuonix Motion Devices, Inc.
Description
P16-S MICRO LINEAR ACTUATOR
Stock
50
Manufacturer :
Actuonix Motion Devices, Inc.
Product Category :
Electric Actuators/Cylinders
Acceleration :
Accuracy :
±0.40mm
Approval Agency :
Construction :
Ball Screw
Duty Cycle :
20%
Features :
Limit Switches
Feedback Type :
Gear Reduction Ratio :
256
Ingress Protection :
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Load Force (Dynamic) :
67.44lbf (300.0N)
Load Force (Static) :
122.40lbf (500.0N)
Motor Type :
Brushed
Operating Temperature :
-10°C ~ 50°C
Product Status :
Active
Speed :
0.19 in/s (4.8 mm/s)
Termination Style :
Wire Leads with Connector
Type :
Linear Actuator
Voltage - Rated :
12VDC