PV36P101A01B00
Part No
PV36P101A01B00
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
25
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
100 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%