AMA65BK1-190342Y
Part No
AMA65BK1-190342Y
Manufacturer
Aimtec
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 19V 65W
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
AC DC Desktop, Wall Adapters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, UL
Current - Output (Max) :
3.42A
Efficiency :
Level VI, CoC Tier 2
Features :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
Input Type :
Fixed Blade
No Load Power Consumption :
210mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Output Connector :
Barrel Plug Locking, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Polarization :
Positive Center
Power (Watts) :
65 W
Product Status :
Active
Region Utilized :
United Kingdom
Size / Dimension :
Standard Number :
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
19V