UFED40-110D15W
Part No
UFED40-110D15W
Manufacturer
P-DUKE Technology, Inc.
Description
DC/DC CONVERTER +/-15V 40W
Manufacturer :
P-DUKE Technology, Inc.
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
1.333A, 1.333A
Efficiency :
88%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Power (Watts) :
40W
Product Status :
Active
Standard Number :
60950-1; 62368-1
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
160V
Voltage - Input (Min) :
43V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
15V