RDS30-24-12
Part No
RDS30-24-12
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Description
DC/DC CONVERTER 12V 30W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Current - Output (Max) :
2.5A
Efficiency :
79%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Power (Watts) :
30W
Product Status :
Obsolete
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
32V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
2 kV
Voltage - Output 1 :
12V