SDV1608E140C500NPTF
Part No
SDV1608E140C500NPTF
Description
VARISTOR 22V 10A 0603
Capacitance @ Frequency :
50 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
10 A
Energy :
0.02J
Features :
Maximum AC Volts :
10 V
Maximum DC Volts :
14 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) :
22 V
Varistor Voltage (Min) :
16 V
Varistor Voltage (Typ) :
19 V