SDV1608A090C121NPTF
Part No
SDV1608A090C121NPTF
Manufacturer
Shenzhen Sunlord Electronics
Description
VARISTOR 16V 20A 0603
Manufacturer :
Shenzhen Sunlord Electronics
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
120 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
20 A
Energy :
0.05J
Features :
Maximum AC Volts :
6.4 V
Maximum DC Volts :
9 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
16 V
Varistor Voltage (Min) :
11 V
Varistor Voltage (Typ) :
13.5 V