AZ2800-2A-12DE
Part No
AZ2800-2A-12DE
Manufacturer
American Zettler
Description
RELAY EV CHRG SOLAR DPST 40A 12V
Stock
63
Manufacturer :
American Zettler
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
140 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
40 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
EV Charging, Solar
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
600VAC, 30VDC - Max